RODZAJE KONKURSÓW

Jakie rodzaje konkursów internetowych są publikowane w sieci?

Przeglądając strony poświęcone konkursom napotykamy ich wielką różnorodność. Wspólną cechą publikowanych ogłoszeń jest możliwość wygrania cennej nagrody stosunkowo niewielkim wysiłkiem. Na tym kończą się podobieństwa. Różnorodne są natomiast zadania konkursowe, nagrody które można wygrać oraz sposoby wyłaniania zwycięzców.

Konkurs fotograficzny

Często spotykanym konkursem jest konkurs fotograficzny. Nazwę swą czerpie z zadania, które ma wykonać uczestnik aby wziąć udział w wyłonieniu zwycięzcy. Najczęściej jest to wykonanie zdjęcia. Tematy zdjęć są różnorakie. Tematem prac może być fotografia portretowa, zdjęcia zjawisk przyrody, ciekawej architektury czy fotoreportaż z przykuwającego wzrok wydarzenia dziejącego się tu i teraz. Nagrody w takim konkursie także mają związek z fotografią i fotografowaniem. Bardzo często można wygrać dobrej klasy aparat fotograficzny albo akcesoria do niego. W dobie aparatów cyfrowych fotografia jest bardzo popularnym hobby stad też bardzo duże zainteresowanie jakim cieszą się tego rodzaju konkursy.

Nad wyłonieniem zwycięzcy czuwa określone jury, nierzadko w skład którego wchodzą znane osoby ze świata kultury czy dziennikarze. Nadsyłane prace są wnikliwie oceniane i poddawane głosowaniu. Często konkursy te prezentują wysoki poziom artystyczny. Konkurs fotograficzny gdzie trzeba wykazać się umiejętnościami i kreatywnością zaprezentował niedawno portal LensCulture.

Obok tych ambitnych funkcjonują także konkursy fotograficzne, których treść ogranicza się do zadania, którym jest wykonanie jakiegokolwiek zdjęcia. Nie jest ważna technika, sprzęt czy umiejętności fotografa. Celem samym w sobie nie jest odkrycie talentu, a przede wszystkim przyciągnięcie jak najszerszej rzeszy uczestników i dobra zabawa. Wygranie takiego konkursu nie przysparza prestiżu uczestnikom. Raczej chodzi o wypromowanie określonej marki, bardzo często nie związanej z branżą fotograficzną. Przykład konkursu fotograficznego skierowanego do masowego odbiorcy publikowanego przez portal Envelo.